U panel diskusiji smo komentirali najrelevantnije odgovore mladih vezano za poteškoće i potrebe koje imaju, a u tomu su nam pomogli stručnjaci iz lokalne zajednice; Sanja Antolović Kurtović, psihologinja iz Osnovne škole Matije Petra Katančića; Tea Ožegović, psihologinja iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Područnog ureda Valpovo; Vanesa Šarić, predsjednica udruge PUKS - Podrška u kriznim situacijama te Dinko Plešu, magistra psihologije s dugogodišnjim radnim iskustvom na području školske psihologije te osobni savjetovatelj i suosnivač Kognitivne Muze.
Saznali smo kako oni iz svog vlastitog profesionalnog iskustva vide potrebu mladih da se govori o njihovom mentalnom zdravlju, da im se pruži odgovarajuća podrška te smo analizirali odgovore mladih vezano za najčešće probleme s kojima se suočavaju.
Osobito vrijedno bilo je čuti što od resursa ima ova lokalna zajednica, koje usluge nude te što je najvažnije unaprijediti kako bi svi mladi dobili pravovremenu i relevantnu pomoć.
U središnjem dijelu ovog javnog događanja, raspravi između mladih i donositelja odluka detektirani su najvažniji problemi mladih u lokalnoj zajednici, gradu Valpovu i Belišću, i okolici. Čuli smo mlade, što oni misle koji su vodeći problemi njihovih vršnjaka, koji su uzroci tih problema, odnosno koja su moguća rješenja kako bi se mladima pomoglo u nošenju s problemima u području mentalnog zdravlja.
Mladi su bili vrlo otvoreni, podijelili su svoja iskustva te iskustva drugih mladih u njihovom okruženju, a odmah su iznijeli konkretne ideje, što treba mijenjati u njihovim školama i zajednicama te kako im sustav može pomoći.
Posebna vrijednost ovih rasprava je dijalog mladih s donositeljima odluka, jer jedni druge mogu čuti u neformalnom ali sigurnom okruženju te na licu mjesta provjeriti što je od mogućih rješenja primjenjivo te kako svi mogu aktivnije doprinijeti da mladi budu otvoreniji, traže i dobiju podršku tamo gdje je ona nužna.
Svi sudinici su dobili za ovaj projekt dizajnirane (od strane naših mladih volontera - Dore Vuković i Stjepana Benkusa) – vrećice s porukama podrške svojim vršnjacima.
Hvala na gostoprimstvu Gradskom društvu Crvenog Križa Valpovo. Bila je ovo prilika i za međusobni susret i umrežavanje lokalnih dionika, a svi - mladi i donositelji odluka su su pozvani i da se odazovu na završnu konferenciju koja će biti u travnju sljedeće godine u Osijeku, kako bi zajednički sa predstavnicima drugih sredina (Osijek, Donji Miholjac, Našice, Beli Manastir, Đakovo i njihova okolna mjesta) objedinili zaključke i preporuke i kreirali smjernice koje će pomoći snažnijoj podršci mladima u području mentalnog zdravlja.
Ova aktivnost sufinancirana je sredstvima Europske unije kroz program Erasmus+.